Sport gerincferdüléssel

A gyógytorna mellett sportoljunk is!

A gerincferdüléssel élő gyerekek és felnőttek számára egyértelműen ajánlott a sport számos pozitív élettani hatása miatt. Fejleszti az állóképességet, az egyensúlyt, koordinációt, a rendszeresen végzett sport hatására javul a légzés funkció, erősödik az izomzat, javul az izmok nyújthatósága és rugalmassága. Fontos megjegyezni, hogy a sportolás nem helyettesíti, hanem kiegészíti a mozgásterápiát; az egyénre szabott gyógytorna (Schroth torna) napi végzése mellett heti három alkalom sportmozgást ajánlunk. Gerincferdülés (scoliosis) esetében a megfelelő terápia az aszimmetrikus gyakorlatokból álló gyógytorna, ami szükség esetén fűzőkezeléssel egészül ki. Magyarországon a legelterjedtebb és legnagyobb sikerrel alkalmazott módszer a Katharina Schroth által kifejlesztett Schroth torna.

 

Sport választás gerincferdüléssel

Gerincferdülés esetén mindenképp olyan sportot válasszunk, ami nem rontja a meglévő görbületeket. Például egy nagyfokú thoracalis (gerinc háti szakasza) görbülettel és lapos háttal ne válasszunk olyan mozgásformát, ami tovább „laposítja” a hátat, ne RSG- t gyakoroljunk, vagy balettozunk, mert ezek a mozgások tovább fokozzák a háti (oldal irányú) görbület mértékét is. A gerincre ható kompresszió ront a meglévő görbületeken, így a nagy súlyokkal végzett edzéseket érdemes kerülni, főleg az olyan gyakorlatokat, ahol a súly a gerincet terheli- ilyen kerülendő gyakorlat például a súllyal való guggolás, vagy a vállból nyomás. Ha edzőteremben szeretnénk mozogni, részesítsük előnyben saját testsúlyos funkcionális gyakorlatokat, kardió edzéshez használjuk a kerékpárt, elliptikus trainer-t vagy sétáljunk tempósan „hegymenetben” a futópadon.

Gondoljunk rá, hogy futáskor szintén függőleges irányú erő (kompresszió) hat a gerincre, ezért a hosszútáv futást érdemes kerülni. Ha valaki mindenképp futni szeretne gerincferdüléssel, érdemes rövidebb távokat választani. A gerinc megnyújtása (elongáció) csökkenti a görbületeket, „egyenesíti” a gerincet, ezért a mozgásterápia során alkalmazzuk az elongációt és a sportok közül is jók a megnyújtózással járók, mint például a pilates. Enyhe mértékű scoliosis esetén jó választás lehet a hobbi szinten űzött röplabda vagy kosárlabda is. Figyeljünk rá, hogy a választott sport ne legyen túlságosan féloldalas, így a tenisz, a vívás kerülendő. A küzdősportok sem ajánlottak, mert az edzések során könnyen érheti ütés, sérülés a gerincet.

A gerincferdülés mértékétől, a görbületek elhelyezkedésétől és az életkortól függ, hogy kinek melyik sport az ideális és milyen rendszerességgel érdemes végezni. Legjobb egyénileg mérlegelni, nagyobb görbületek esetén érdemes gyógytornász véleményét is kikérni. Az élsport általában nem ajánlott, ugyanakkor lehetséges, erre számos példát látunk, Usain Bolt- nak a világ leggyorsabb emberének is scoliosisa van.

 

Ne csak ússzunk!

Ha gerincferdülésről és sportról van szó, a többségnek az úszás jut először eszébe. Az úszás olyan szempontból valóban előnyös, hogy az izomerősítés tehermentes helyzetben történik, fejlődik az izomzat test szerte és a tüdő kapacitás is nő. Hátránya, hogy a korrekciók megtartása úszás közben nehéz, vagy nem is lehetséges, valamint a lapos hátat és a thoracalis görbületet fokozhatja. Gerincferdülés esetén az úszást többnyire hobbi szinten ajánlom.

A falmászás nagyon jó sport és gerincferdülés esetén is űzhető. Erős törzsizomzatot épít, jól fejleszti az egyensúlyt és a koordinációt. Aki ügyes, a gyógytorna során megtanult korrekciókat is beépítheti az edzésébe. Léteznek kifejezetten tartásjavító, terápiás falmászó foglalkozások is.

Akinek enyhe gerincferdülése van választhat labdajátékot, például a focit, ami nagyon jól erősíti a „core” izmokat és jól fejleszti az állóképességet.

A kerékpározás tehermentes helyzetben erősíti a gerinc körüli izmokat, ezért ajánlott gerincferdülés esetén is. Fontos, hogy megfelelően állítsuk be a kerékpárt, jó testtartással biciklizzünk.  A nehezebb terepet érdemes kerülni az elesés veszélye és a gerincet érő ütődések miatt.

Gerinctorna, jóga, pilates, stretching, saját testsúlyos tréning; mind jó választás, fokozzák az izmok erejét, rugalmasságát, nyújthatóságát. A gyakorlataik a terápia során megtanult korrekciókkal végezhetőek elhagyva/módosítva azokat a gyakorlatokat, amik erőteljes csavarással járnak, lapos hát esetén kihagyva azokat, melyeknél a háti szakasz erőteljesen hátrafelé hajlik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük